YENİ TORBA YASAYLA BELEDİYELERE BÜYÜK ŞOK!

**** ÖZEL ****

Hükümetin, bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklikler yapılmasını öngören yeni torba yasa, vergilere ciddi artışlar nedeniyle tepkilere neden oluyor.

Yanı sıra…

Belediyeler de, şoka uğrayacak!

Çünkü…

Belediyelerin su satışlarından elde edecekleri gelirler, resmi dairelere tanınacak ‘indirim’ kolaylığıyla da düşüş gösterecek.

Değişikliğe göre…

Su ve atık tarifeleri, resmi daireler için konutlara uygulanan asgari tarifelerden daha fazla olamayacak ve böylelikle önemli bir gider sorununa rahatlık sağlanacak.

Halen…
Resmi dairelere uygulanan su ücretlendirmeleri, konutlara uygulanandan fazla olabiliyor ve böylelikle de konutlara uygun ücretlendirme, aşağıda tutulabiliyor.

Belediyeler, kendilerine bağlı katma bütçeli altyapı kurumlarından dolaylı kaynak kullanımı elde etmekle beraber, resmi dairelerin de ciddi su borcu bulunabiliyor.

Resmi dairelerin su borçlanmalarını aşağıya çekebilecek düzenleme getiriliyor, ancak…

İstanbul, Bursa ve Ankara gibi büyükşehir statüsündeki kentlerin büyükşehir belediyeleri, gelirlerinde bir düşüş yaşayacaklar.

Bursa’yı örneklersek…

Resmi dairelere halen 6.7 TL olarak uygulanan su metreküp fiyatının,
yeni düzenlemesiyle konutlar için uygulanan 3.08 TL’ye çekilmesi anlamına geliyor.

Yanı sıra…

Resmi dairelere halen 1.01 TL olarak uygulanan metreküp başına atıksu bedelinin de, konutlar için uygulanan 46 Kuruş’a çekilmesi demek oluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nin, resmi dairelerden ciddi tutarlarda alacağı bulunuyor.

Bu arada…

Hükümet, 2012’de Belediye Kanunu’ndaki düzenlemeyle ibadethanelere indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu verebileceğini hükme bağlarken, yeni torba yasa kapsamındaki bir başka ek hükümle de kapsamını genişletti.

Yeni torba yasaya göre…

Belediyeler, içme ve kullanma suyunu, eğitim kurumları, yurtlar, okul pansiyonları ve hastanelere de, indirimli veya ücretsiz sağlayabilecekler.

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.