Nilüfer’in yeni uydukenti, ‘Büyükşehir’ onayı bekliyor!

Nilüfer’in 4 kez ret edilen; ‘EkoKent’ yeni uydukenti, yeniden onaya gönderildiği Büyükşehir Belediyesi’nde aylardır onay bekliyor.

Mart ayındayken…

Bir makalemizle Nilüfer ve Büyükşehir belediye başkanlarının uzlaştığını ve artık vize alacağını kaleme almıştık.

2014 yılından beri gündemde…

150 binlik, yeni semt!

Aktardığımız üzere, “İlk başlangıçta daha geniş bir alana öngörülen yeni yerleşim, Görükle’nin sınırlarında kalmak kadıyla da, Göçmen Konutları ile Kayapa arasına, 600 hektara çekildi” demiştik.

Devamıyla…

“Kamuoyunda, yüksek binaların yapımına neden olacağı gerekçesiyle ‘Dubai Planı’olarak da tanımlanan yeni gelişim bölgesinde, böyle bir yapılaşma yüksekliğinden vazgeçildi.”

Yeni düzenlemeyle…

Merak edilen yeni imarın son durumu için, “Binalar, 4, 6 ve 8 katla sınırlandılırken, kat sayısı  ne kadar aşağıda tutulursa, kamuya terkin oranı da aynı oranda düşük tutulacak.” bilgisine yer vermiştik.

Ancak…

Nilüfer Belediye Meclisi’nde, bu kez oybirliğiyle onaylanan yeni uydukent, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiş olmasına rağmen, henüz nihai onayı almadı.

Yeni uydukente ilişkin imar planı değişikliğinin, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca, değerlendirilmesi ve karara bağlanması gerekiyor.

Ya…

Aynen onay görecek.

Ya…

Son şekli verilecek.

Ya da…

Yine, ret edilecek.
Yeni yerel seçim sürecine girildiğini de dikkate alırsak, ‘yerel seçim sonrasına bırakılabileceği’ yorumu da ortaya atılıyor.
Son durumla…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan, meseleyi komisyon gündemine aldırması ve meclis aşamasını sağlatması bekleniyor.

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.