KENTİÇİ ULAŞIMDA, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TAM ÇÖZÜM BEKLENİYOR!

Bursa’nın kentiçi ulaşımında, sorunlar devam ediyor.

Tuhaf olan…

Projeler yapılıyor.

Tam çözüm yok!

Aslında…

İzmir-Karayolu’na baktığımızda, ‘bat-çık’ şekliyle yapılan ve inci taneleri gibi dizilen köprülü kavşakların, iki yaka arasındaki erişimi kolaylaştıracağı söyleniyordu.

Tam anlamıyla…

Öyle olmadı!

Çünkü…

Fiziki uygulamalar, eksik ve hatalı!

Temel sorunda, ciddi rol ediniyor.

Doğu ile Batı arasındaki erişim kolay gözükse de, Kuzey ve Güney’e bağlantılarda en başından beri ciddi tıkanmalar oluyor ve yakın çevre yollarına erişim de soruna dönüşmüş bulunuyor.

Bugün…

Büyükşehir Belediyesi, çözüm gerekçesiyle ara dokunuşlarda bulunmaya çalışsa bile, radikal asıl müdahelelere ihtiyaç bulunuyor.

Uygularken…

Ne kadar kısa sürede yapabilmeyi değil, siyaseten uygulama sahalarında neler olursa olsun, kimlere ait olursa olsun, kararlılık gerekiyor.

Örnek çok…

Acıbadem Kavşağı’nda, doğrudan İzmir Karayolu’na dönüş yok. Çünkü İl Emniyet Müdürlüğü’nen yeni merkezine izin verilmekle tam çözüm artık hiç olmayacak. Ankara Karayolu’ndan Güney’e dönüşler de, tıkanıyor.

İzmir Karayolu’nda, Alaaddinbey Kavşağı’nda, Güney’deki yeni yerleşim bölgesinden gelindiğinde de, Ankara Karayolu’na doğrudan dönüş de yok. Çünkü ünlü bir gıda firmasına ait yer kamulaştırılmadı ve açıkçası dokunulmadı.

İzmir Karayolu’nda, Orhaneli Kavşağı da, yükü taşıyamıyor. İlçe belediyesinin daha önce ilk yapılan yeni merkez binasının getirilmesi, Acıbadem Kavşağı‘ndaki benzeri sorunu yerleşik duruma getirdi.

Yüksek İhtisas Hastanesi Kavşağı’nda, Güney’den gelindiğinde, İzmir Karayolu’na doğrudan bağlantı yok ve uzun kuyruklar oluşuyor. Güney’e bağlantı da sorun oldu.

Polis Okulu Kavşağı’na bakıldığında, yine farklı yönler arası bağlantılar, diğer  ‘bat-çık’ kavşakları gibi, kiltleniyor.

Emek ve Esentepe; ‘bat-çık’ kavşakları da, böyle… Yanı sıra, Merinos Kavşağı da, kendi içerisinde yine sorunlar taşıyor.

Başlıca ‘bat-çık’ kavşaklarının üzerlerinde, yan geçişlerde şerit darlığı olduğu için dönüşler sorun ve en başta çevre yolu bağlantısı soruna dönüştü.

Bakınız…

‘Yonca’ tip Acemler Kavşağı bile yetersiz geliyorsa, sürdürülen ‘bat-çık’ kavşaklarının ne kadar eksik ve hatalı olduğu da, bariz gerçektir.

‘Bat-çık kavşaklarına yaklaşıldığında, şeritler 2’e düşüyor, üst geçişler tıkanıyor.

Sözün özü…
Büyükşehir Belediyesi’nin radikal ve siyasi düşünmeden dokunuşlarla yeni projelerden önce, mevcutları çözüme yaklaştırması gerekiyor.

Çözümler için…

Danışman firmalara gerek yok,  her kavşak başında 1 gün durmak ve her bir kentli gibi kavşakları kullanmak yeterlidir.

Mevcut durum…

Siyasi irade politikası projeleri!

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.