‘DİRİLİŞ’ DİZİSİNİ İZLERKEN, BURSA’DA, TAM ‘DİRİLİŞ’ OLDU MU?

TRT’de yayınlanan ‘Diriliş’ dizisi ve ismi, adeta Türkiye için yeniden uyanışın ifadesi durumuna geldi ve ‘Diriliş’ müziği de, fonlarda kullanılıyor.

Açıkçası…

Siyasi anlam yüklendi.

Malum…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yeni stadyumu açıldığında da, diziye ait müziğin ortamı çınlatması ve yarattığı heyecan da, hafızalardaki yerini aldı.
Yerel yönetim, görevini yaptı.

Mesele…
Bursaspor’un, kendisini bir marka görüp sahip çıkmayı istemekten ziyade, kendi gücünü, en başta yeşil sahalara taşıyabilmesi ve sportif ticari ortaya koyabilmesi gerekiyor.

Diriliş’le söz açılmışken…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ara yeni yönetimi, sıkı bir iktisat yönetimi politikası izlerken, ortaya derleyici toplayıcı görüntü veriliyor.

Projelerde, iptaller ve askıya almalar oluyor.

Ulaşımı konuşuyoruz, ancak…

Metro, lüks kaçıyor!

Merkezi yönetimin paralarıyla…

İstanbul’a, Ankara’ya metrolar yapıldı.

Bursa’da gözden çıkarıldığı gerekçesiyle yolların ayrıldığı önceki belediye başkanı, Yıldırım’da yapılacağı duyurulan metro projesi için Ankara’dan olumlu ya da olumsuz yanıt alamamıştı.

Geriye, müjde tabelaları kaldı.

Recep Altepe’nin dönemiyle…

Ankara’dan alınan krediler var.

Bursa, kimseye borç da takmadı, ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldığı gibi, devletine kredi ödemeleri de silinmedi.

Ankara, aslında şimdilerde bitmiş olması gereken yüksek hızlı treni bile projelendirirken, Bursa’da fikrini ve beklentisini de sormadı.

Hani…

“Diriliş” diyorlar ya!..

Payitaht kenti Bursa’da, Osmanlı’ya ait eserler restore edilirlerken, merkezi yönetimin, İstanbul’a sevdası sürdü, kiliseler bile onardı.

Bursa’daki Osmanlı’yı, Bursa Büyükşehir Belediyesi diriltti.

“Diriliş” diyorlar ya!..

Bursa’nın milletvekillerine bakınca, kabineye bakan vermekle sevinirken, yasamanın ve bütçelendirmenin merkezini oluşturan TBMM’deki komisyonların etkili olanlarında, kaç Bursa’nın vekili var?

Velhasıl…

Bursa’ya hizmet, yerel yönetiminden ibaret değil, Ankara’nın da yapması gerekenler var ve topyekün bir ‘Diriliş’ şart…
Dolayısıyla…

Osmanlı Devleti, Beylik’ten devlete dirilişi gerçekleştirirken, Bursa’da icraatın tam anlamıyla dirilişi bekleniyor, 2019’a yaklaşılırken…

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.