BÜYÜK İMAR AFFI MI, ÇIKIYOR? HANGİ TARİHE KADARKİ YAPILAN YAPILARI KAPSIYOR VE BAŞVURU SÜRESİ NE?

Hükümet, aflarla sevindiriyor.

Para getiren af ve ödeme kolaylıklarıyla dikkati çeken hükümet, yapı kullanma izni almamış veya alamamıy durumdaki yapılara da, altyapı hizmetini de yürürlüğe aldırmıştı.

Duyumlara göre…

‘Büyük İmar Affı’ konuşuluyor!

Ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıları, ‘afet risklerine hazırlık’ gerekçesiyle süreç ve dönüşüme alma’ uygulamasının başlatılacağı konuşuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın nezdinde yürütülen çalışmayla oluşturulan yasal düzenlemenin, İmar Kanunu’na eklenecek geçici maddeyle sağlanacağı bilgisi dolaşıyor.

Uygulama için…

Kapsamın, 30 Eylül 2017’den önce yapılan yapıları kapsayacağı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne, 31 Aralık 2018’e kadar başvuru yapılmasının isteneceği…

Türkiye’de artık ‘Yapı Kayıt Sistemi’ oluşturulmak istenirken, bu doğrultuda, kapsamdaki ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapılara, başvurularla ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilecek.

Yapılan tespitlere göre, arsa emlak değeri yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden %3 oranında ‘kayıt bedeli’ alınacağı ve toplanacak paraların ‘kentsel dönüşüm’ fonuna aktarılacak.

Kapsam içerisindeki yapıların, ‘dönüşüm alanı ve programı içerisine alınacağı’, bu aşamaya kadarki süre içerisinde kalmak üzere, su, elektrik ve doğalgaz bağlanabileceğinden söz ediliyor.

Dahası…

Yıkım ve para cezalarının duracağı da, yasal düzenlemede yer alıyor.

Bu arada…

Hazine’ye ait alanlar üzerinde, 30 Mart 2014’e kadar yapılan yapıların da, yapı sahiplerine satılabilmesi öngörülüyor.

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.