BBURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MAHFEL’İ DE Mİ ELDEN ÇIKARIYOR?

**** ÖZEL ****

Mahfel denilince…

Bursa’da, çok özeldir.

Uzun yıllar önce…

Tarihi kentin sosyal hayatında önemli yeri bulunan Setbaşı’nda, ‘Mahfel’adlı sosyal mekan, vaktiyle de milli mücadele düşüncelerini taşıyanların da buluşma yeri olmuştu.

Burası…

Bursa’nın yerel yönetimindeki eski statüye göre, Bursa İl Özel İdaresi’ne geçmişti ve 2014’te bu statünün artık terk edilmek üzere olduğu aylarda, satılmak isteniyordu.

Bu gelişme üzerine…

Kamuoyu tepkisi vardı.

…Ve!

Satış iptal oldu.

Mahfel’i doğrudan mülkiyetine almış bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kendisine bağlı sosyal tesis işletmecisi BURFAŞ aracılığıyla bu değerli mekanı, ‘sosyal tesis’ zincirine katmıştı.

Malum…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini, ara gelişmeyle devralan Başkan Alinur Aktaş’ın döneminde, başlıca sosyal tesislerin, yerel yönetimin dışındaki ‘özel’ işletmelere kiralanmak isteniyor.

Bu doğrultuda..

Sosyal tesislerin kimileri için özel kiralamaların yanı sıra, doğrudan devir uygulamaları da, programlanan şekilde yürütülüyor.

Böyle süreç oluşurken…

Sürpriz bir duyum, notlarımız arasındaydı.

Mahfel’in durumu da, gündemde!

Mahfel’in ticareti, getirisi, götürüsü düşünülemez, çünkü hem kıymet açısından hem önem açısından, bir paha biçilimez.

Duyuma göre…

Mahfel, ‘marka bir işletmeye kiralanabilir ve böylelikle önemli bir getiri sağlanabilmesi de mümkün olabilir’ düşüncesi, iddia ediliyor.

Edindiğimiz bilgiye göre…

Aslında BURFAŞ’ın, Mahfel’de karlılığı yüksek bir sosyal tesis işletmeciliği yürüttüğünden, geçen yıl da 2 milyon TL dolayında ciro ve %10’u dolayında kar elde edildiğinden söz ediliyor.

Bu rakamlara bakarsak…

Mahfel’in ‘zarar etmediği’ sonucu elde edilmekle beraber, kiralama sayesinde çok daya iyi bir tutarda yıllık gelir elde edilebileceği ortaya atılabilir.

Mahfel, simge ve değeri ölçülemez!

Hizmet içeriği, fiyat ve kalite politikasıyla yerel yönetim ve işletmeciliğinin neler yapabileceğini göstermekle beraber, bölgesel ticarete, sosyal tesisçiliğe canlılık getirdiği de konuşulmuştu.

Edindiğimiz bilgiye göre…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık görevini devreden Recep Altepe ve kendisinin ardından, BURFAŞ’ın genel müdürlük görevini bırakan Muhammed Gümüşsoy, duruma tepkililer…

Ortak düşüncelerine göre…

“Mahfel, bir simge, üstelik verimli işletmecilik yapılıyor. Çalıştırılan personele, her türlü sosyal yardımları da yapılabilip, kar da elde edildiğine göre, neden elden çıkarılıyor.”

Şayet…

Kiralama için prosüdürler başlatılırsa, vaktiyle gerçekleştiği gibi, bramuoyu tepkisi ve hareketinin, yeniden gündeme gelebileceği ortaya atılıyor.

Bir duyuma göre…

Yıldırım Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Mahfel’in işletmesinden çekilmek istenmesi durumunda, özel işletmeciye kiralanmak yerine, üzerine devralmaya da hazır.

Bu yazı GÜNDEM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.